Trakyakent Meclisi, Alpullu Şeker Fabrikası İçin Olağanüstü Toplandı

TRAKYAKENT Belediyeler Birliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi konusunu görüşmek üzere Alpullu'da Olağanüstü Meclis Toplantısı gerçekleştirdi.


TRAKYAKENT Belediyeler Birliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi konusunu görüşmek üzere Alpullu'da Olağanüstü Meclis Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda öncelikli olarak, Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararında vazgeçilmesinin sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda devam eden davaların sonuçlanması beklenecek. Ancak özelleştirilme kararı uygulamaya geçirilirse, Trakyakent Belediyeler Birliği Alpullu Şeker Fabrikası'na talip olacak.

"EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ ALPULLU ŞEKER FABRİKASI'NIN ÖZELLEŞTİRİLMEMESİDİR"

Programda bir konuşma gerçekleştiren Trakyakent Birlik Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Biz Alpullu olayına hiçbir zaman siyasi bir gözle bakmadık. En büyük dileğimiz; Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmemesidir. Ama özelleşmesi gündeme geldiyse, biz de Trakyakent Belediyeleri olarak, Alpullu Şeker Fabrikası'na talip olacağız. Konunun sonuca bağlanması için 6 kişilik bir komisyon kurmuştuk benim başkanlığımda. Bugün konuyu daha detaylı görüşebilmek adına burada toplandık. Bizim asıl amacımız; buranın özelleştirilmesini engellemektir. Süreç işliyor. Mahkemeye yapılan müracaatlar var. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verirse, Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleşmesi engellenmiş olur. Dolayısıyla sorun da ortadan kalkar. Ancak aksi bir karar çıkarsa Trakyakent Belediyeler Birliği olarak, Alpullu Şeker Fabrikası'na talip olacağız. Özelleştirmenin doğuracağı sonuçları en yakından bilen bir belediye başkanı olarak, Ata'mızın mirasına sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Özelleşme kimseye en küçük fayda sağlamayacaktır. Buranın özelleştirilmesi, hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumsuz anlamda etkileyecektir. Bunun olmaması için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakyakent Belediyeler Birliği olarak, ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.

Başkan Kadir Albayrak'ın konuşmasının ardından diğer katılımcılar da konu hakkında görüş belirtti. Toplantıda Başkan Albayrak öncülüğünde Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez'in yer alacağı bir komisyon kurulması, bu komisyonun Alpullu Şeker Fabrikası konusunda yapılabilecekleri incelemesi kararı alındı. Ayrıca Trakyakent Belediyeler Birliği'ne yetki verilmesi ve birlik şirketinin tek başına veya ortaklı olarak ihaleye girmesi kararı alındı.

Toplantının tamamlanmasının ardından Birlik Üyesi Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri, Alpullu Şeker Fabrikası'nın önünde toplu fotoğraf çekildi.

 

 

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği
TRAKYAKENT
Tekirdağ Web Tasarım